Stejně jako potraviny má i kosmetika svojí expirační dobu, kterou se doporučuje nepřekračovat. Jinak vás mohou potkat nepříjemné kožní problémy jako je akné nebo exém. S nakupováním kosmetických produktů to tak zbytečně nepřehánějte, mít do zásoby několik řasenek nebo pudrů je sice fajn, ale byla by pak škoda je vyhodit. Často se pak může stát, že se nám navíc sejde několik totožných produktů, které nakonec ani nestihneme vypotřebovat. Navíc nadměrné střídání kosmetiky pleti škodí. Pokud vám vyhovuje jeden produkt, proč ho zbytečně měnit za jiný?
Jak poznat, že vaše pleť nesnáší kosmetiku příliš dobře? Pleť ihned začne červenat a dostaví se nepříjemné pálení nebo pnutí, díky kterému mohou na pleti později vznikat nevzhledné pupínky. Pokud se rozhodnete použít prošlou kosmetiku v oblasti očí, koledujete si o zánět spojivek nebo dokonce duhovky.
Samotné kosmetické produkty se vyrábějí v laboratorních podmínkách, kdy se produktu po celou dobu výroby nesmí žádná lidská ruka dotknout. Vše se odehrává v dokonale sterilním prostředí a použité látky jsou dermatologicky testovány. Ovšem jednotlivé složky daného produktu mají svojí životnost, kdy po jejich expiraci může dojít nejenom k snížení účinku produktu, ale může vám způsobit vážné kožní problémy.
Doba spotřeby kosmetiky se může u jednotlivých produktů lišit, běžně se pohybuje kolem 20 měsíců, vždy se proto řiďte přesnými instrukcemi na obalu, kde by mělo být datum spotřeby vždy uvedeno. Pokud při nákupu narazíte na přípravek, kde tento údaj chybí, raději se mu vyhněte.
Skladování kosmetiky
Pokud si vybíráte kvalitnější produkty, jistě se zde dozvíte i o způsobu uchovávání daného produktu. Na způsob uchovávání jsou náchylné hlavně produkty z oblasti pečující kosmetiky, tedy nejrůznější krémy, séra, pleťové vody, micelární vody, ad.