Nejdříve bychom měli vědět, které komponenty v počítači produkují nejvíce tepla. Jedná se o procesor, čipovou sadu, grafickou kartu a zdroj. Další zdroje tepla jsou také paměti a pevné disky. Tyto komponenty je třeba chladit. Chlazení si můžeme rozdělit na 5 druhů:
Pasivní
Jedná se o chlazení, kde není třeba žádné elektrické energie a také nevydává žádný hluk. Jak si takový chladič představit? Jedná se zejména o kovová žebra připevněná ke komponentě. Nejčastěji jsou ze slitin hliníku či mědi. Jeho nevýhodou je malá efektivita a také to, že dokáže odvést teplo pouze z jednotlivých komponent, ale nikoliv ven z počítačové skříně.
Aktivní
Tyto chladiče již potřebují elektrickou energii a vydávají mírný hluk. Jsou to větráčky, které zajišťují proudění studeného vzduchu do počítačové skříně, k jednotlivým komponentám. Poté odvádějí teplý vzduch ven. Tyto malé větráčky se dokáží otáčet rychlostí až 3500 otáček za minutu a jsou tedy mnohem efektivnější než pasivní kovová žebra.
Kombinované
Jedná se o dnes nejpoužívanější typ. Jest kombinací pasivního a aktivního chladiče. Větráček přivede studený vzduch ke komponentě a odvede teplo, které se do okolního vzduchu uvolnilo pomocí pasivního chlazení. Díky této kombinaci je efektivnější než pouhý aktivní chladič.
Vodní
Nestačí-li vašim požadavkům kombinované chlazení, vyzkoušejte vodní. Jde o kombinaci chladicí kapaliny (v tomto případě vody) a jejích zásobáren, trubic, bloků, čerpadel. Je efektivnější a jen o něco málo hlučnější než kombinované. Ačkoliv je také dražší. Teplo odebere voda v bloku, která se poté v oběhu ochladí. Celý koloběh je poháněn čerpadlem.
Speciální
Toto chlazení se v běžných domácnostech či kancelářích nepoužívá. Pro ty jej totiž není vzhledem k využití a průměrnému zatížení takovýchto počítačů potřeba. Jedná se o velmi výkonné chlazení, které daleko předčí ostatní druhy. Používá se pouze tam kde je třeba počítač dostat až na hranice možností. Jako příklad poslouží chlazení dusíkem či speciálním olejem. Je to také velice drahý způsob chlazení.