Ashwagandha a Ženšen mají jedno společné, a sice patří k nejúčinnějším bylinám v lidovém léčitelství. Ashwagandha je nejčastěji využívána indickou Ájurvédou, Ženšen je naopak znám zásluhou Tradiční čínské medicíny.
O těchto bylinách se můžete dočíst, že jsou nejvýznamnějšími adaptogeny, které lidstvo zná. Co rozumíme pod tímto pojmem a jak si jej laicky vysvětlit? Zjednodušeně řečeno je to prostředek (v tomto případě ryze přírodní) pro podporu odolnosti lidského těla vůči zvýšené stresové zátěži. Stres je však velmi široký pojem a někdy jej nedokážeme přesně pojmenovat a zařadit, a tak se stává, že namísto správné diagnózy užíváme nevhodné léky, mnohdy syntetického původu.
Léky proti stresu jsou dnes nejvyhledávanější
Stresem rozumíme jakoukoli nepřiměřenou zátěž, kterou organismus nedokáže zvládnout, tedy např. nadměrnou fyzickou únavu a vyčerpání z práce či ze sportu, psychický tlak v zaměstnání, v rodině, ve škole, ale i při dalších běžných činnostech a kontaktu s lidmi, kteří jsou podráždění nebo agresivní. Řadíme sem také deprese, fóbie, úzkosti, chronické bolesti, nadměrný hluk, smog, nedostatek spánku. Velmi podceňovaným problémem jsou dnes vyčerpané nadledvinky, které regulují vylučování stresových hormonů, a Ashwagandha je v tomto směru výborný pomocník.
Můžete ji užívat pravidelně jako preventivní prostředek, ale i při léčení následků všech zmiňovaných druhů stresu. V organismu funguje jako houževnatý antioxidant, harmonizační tonikum a stimulant, reguluje krevní tlak, normalizuje hladinu cukru a působí celkově jako podpůrný prostředek pro lepší vitalitu, chuť do života a pozitivní myšlení.
Není tedy vůbec náhodné, že kořeny a listy léčivých bylin se dnes dostávají do popředí zájmu mnoha lidí a ti si také uvědomují, že je mnohem výhodnější dát přednost právě jim před syntetickými preparáty.